Julské Alpy na kole
Termín: 01.08.2013 - 07.08.2013, 7 dní
Cena od: 8 500 Kč

Horská cyklistika v pohoří Julských Alp
Pojeďte s námi prozkoumat známá i neznámá místa této překrásné alpské země. Slovinsko patří k nejmenším evropským státům, to mu ovšem neubírá nic na kráse. Naleznete zde všechno od vysokých vápencových štítů, přes nádherná údolí a slunné louky, po třpytivá jezera a kaňony horských řek. A všechny tyto krásy si budeme moci vychutnat ze sedel našich kol.
Projedeme velkou část Julských Alp. Začneme v italské části u jezera Predil, zažijeme náročná stoupání i adrenalinové sjezdy, vyjedeme pod majestátný Mangart, přejedeme vysokohorské sedlo Vršič, podíváme se do vesniček na planině Podkljuka a vykoupeme se v Bohinjském a Bledském jezeře i nádherné řece Soča.
Zájezd je určen všem milovníkům cyklistiky a horského kola, kterým nevadí vyšlápnout si pořádný kopec. Všechny etapy pojedeme hvězdicovitě z místa ubytování. Průměrné převýšení je 900 m, délka etap 60 km. Některé etapy bude možné zkrátit nebo využít autobusu. Ubytovaní budeme v penzionech, 2 noci v Kranjske Goře a 2 noci u poklidného Bohinjského jezera, kde nám připraví i místní polopenzi.
Program zájezdu
1. den:
Odjezd kolem 21 hod z Brna, noční přejezd Rakouska.
2. den:
Z italského sedla Sella Nevea (1160 m) okolo jezera Lago di Predil do Fusine. Výjezd k jezerům Lago di Fusine, v nichž se zrcadlí majestátný štít Mangrt (2679 m), koupání, Kranjská Gora. Ubytování na dvě noci. (↔ 65 km, ↑ 700 m, ↓ 950 m)
3. den:
Po cyklostezce do Mojstrany, výšlap k chatě Kovinarska Koča (870 m). Údolím potoka Radovna do vesničky Krnica a úbočím planiny Pokljuka s malebnými osadami do Kranjské Gory. (↔ 75 km, ↑ 600 m, ↓ 850 m)
4. den:
Královská etapa. Stoupání na vysokohorské sedlo Vršič (1611 m) (alternativně busem). Sjezd plný serpentin až do známého městečka Bovec (460 m) kolem Slap na Soči a největšího slovinského vodopádu Boka. Z Mostu na Soče vlakem do Bohinjské Bystrice. Ubytování na 2 noci u Bohinjského jezera. (↔ 84 km nebo 95 km, ↑ 1350 m nebo 1850 m, ↓ 1900 m)
5. den:
Ze Staré Fužiny výjezd k Planinské Koči na Uskovnici, Rudno Polje, kolem vrcholu Mesnovec (1538 m) k Bohinjskému jezeru, dále k osadě Ukanc s možností krátkého pěšího výletu k vodopádu Savica. (↔ 45 km, ↑ 900 m, ↓ 900 m)
6. den:
Od Bohinjského jezera údolím řeky Sava Bohinjka, do Koprivniku, pod vrcholem Smrekarica (1177 m) do městečka Bled, koupání v nejteplejším alpském jezeře, prohlídka hradu nebo kostelíku uprostřed jezera, případně návštěva soutěsky Vintgar. Noční přejezd Rakouska. (↔ 35 km, ↑ 700 m, ↓ 750 m)
7. den:
Návrat do Brna kolem 9 hod.
Náročnost
Jedná se o cyklistický zájezd s podporou autobusu. Budeme se pohybovat po nezpevněných cestách, značených MTB cestách a cyklostezkách v nadmořských výškách až 1300 m. Průměrné převýšení je 1000 m, délka etap 60 km. Některé etapy bude možné zkrátit nebo využít autobusu. Tento program je určen pouze pro horská kola, s trekovým kolem je možné absolvovat jen alternativní části etap.
Ubytování
2 noci v horském středisku Kranjska Gora ve 2-4 lůžkových pokojích s příslušenstvím a 2 noci v hostelu u Bohinjského jezera v 2-4 lůžkových pokojích (sprcha a WC společné pro více pokojů). Některé pokoje včetně dvoulůžkových mají patrové postele. Rozdělování do pokojů probíhá na místě. Jistotu dvoulůžkového pokoje garantujeme za příplatek 500 Kč/os.
Stravování
Dostaneme místní polopenzi obsahující snídani (čaj, káva, pečivo atd.) a večeři (polévka, hlavní jídlo, dezert nebo salát). Polopenze začíná 2. den večeří a končí 6. den snídaní. Přes den je možnost dokoupit potraviny v mnoha místních obchodech nebo využít pohostinnosti restaurací a hospůdek k večernímu posezení. Na trase jednotlivých etap je vždy možno zakoupit malé občerstvení. Ceny v obchodech jsou přibližně stejné jako u nás, v restauracích je asi o polovinu dráž.
Cena zahrnuje
dopravu, 4x ubytování s místní polopenzí, průvodce, informační materiály, pojištění CK proti úpadku, pojištění storna zájezdu
Cena nezahrnuje
nutné výdaje: jízdenka na vlak (cca 5 €); volitelné výdaje: soutěska Vintgar (4 €), vodopád Savica (4 €), vstup na hrad v Bledu (8 €)
Nástupní místa
Brno

